Využití somatických intervencí k dlouhodobější úlevě od chronické bolesti

Praca s bolestí a chrinickou bolestí

Chronická bolest je mnohostranný fenomén, který ovlivňuje nejen naši fyzickou pohodu, ale ovlivňuje také naše vnímání a prožívání. Zatímco tradiční přístupy k léčbě bolesti se často zaměřují výlučně na řešení biologických faktorů (tkaniv), nový výzkum naznačuje, že somatické intervence, jako je tradiční využití rukou v terapii (hands on therapy), nástroje pro mobilizaci měkkých tkání, terapie pomocí baněk a tejpování, nabízejí jedinečné příležitosti ke změně našeho vnímání bolesti a podporu seberegulace.

 

Kontroverze

Pokud jde o používání těchto nástrojů v komunitě fyzioterapeutů, existuje dost polemik. Některé naznačují, že využití takových nástrojů vede k nadměrnému spoléhání se na terapeuta, který provádí intervenci. Jiné naznačují, že využití nástrojů přináší významné výsledky, když všechny ostatní intervence selhaly. Pro co se rozhodnout? V posledních letech stále více a více výzkumů pomáhá pochopit mechanismy nástrojů(včetně jejich neurologického vlivu)a jejich výhody, včetně léčby bolesti. Například kineziologický tejp se svými elastickými vlastnostmi poskytuje neškodlivý, bezpečný stimul, který stimuluje mechanoreceptory v kůži a vysílá signály do mozku, které mohou modulovat vnímání bolesti. Podobně i nástroje pro mobilizaci měkkých tkání nebo baňkování také stimulují mechanoreceptory v kůži a fascii, čímž vytvářejí nový smyslový zážitek, který může ovlivnit to, jak vnímáme bolest. Ale je toho víc…

Nástroje IASTM.

 

Více než tkáně

Tyto intervence jsou více než jen mechanickým stimulem. Lze tvrdit, že mohou fungovat jako brány ke změně našeho vnímání bolesti. Naše mozky jsou prediktivní mechanismy, které neustále dávají význam přicházejícím smyslovým informacím, aby vytvořily náš subjektivní prožitek světa. Poskytnutím nových a originálních, neškodlivých stimulů mozku prostřednictvím somatických intervencí spojených s úmyslnou zvědavostí můžeme ovlivnit jeho prediktivní proces a přetvořit naše prožívání bolesti.

V srdci této změny paradigmatu leží koncept interocepce – schopnost našeho těla vnímat a interpretovat vnitřní vjemy. Dysfunkce v interoceptivním zpracování se může podílet na chronických bolestivých stavech, což zdůrazňuje důležitost zaměření se na tento aspekt vnímání bolesti.

 

Zvědavost pro výhru

Navíc somatické zážitky spojené se sebeuvědoměním (interocepce) mohou vytvořit to, co neurovědec Dr. Anil Seth nazývá „vnitřním spojencem“ – zvýšený pocit spojení a porozumění mezi myslí a tělem. Podporou tohoto vnitřního spojence pomocí technik, jako je kineziologický tejp a terapie s pomocí nástrojů, si jednotlivci mohou vyvinout větší odolnost a schopnost zvládat svou bolest.

Bolest a somatika

 

Na pohybu záleží

Začlenění pohybové terapie do tohoto holistického přístupu dále zvyšuje naši schopnost regulovat vnímání bolesti. Všímavé pohybové praktiky podporují uvědomění si těla a interoceptivní uvědomění, čímž posilují spojení mezi fyzickými vjemy a emocionálními stavy.

Jak pokračujeme ve zkoumání složité souhry mezi myslí, tělem a prostředím při chronické bolesti, přijetí somatických intervencí nabízí slibnou cestu k úlevě a transformaci. Využitím technik, které se zaměřují na interocepci (model psychosomatických kompetencí - model PSC Fazekas et al.) a přetváření vnímání bolesti, můžeme jednotlivcům umožnit získat zpět kontrolu nad jejich pohodou a kultivovat v sobě hlubší smysl pro integraci.

 

Integrovaný přístup manuální terapie

Integrace tohoto aktualizovaného modelu somatických intervencí do managementu chronické bolesti představuje krok vpřed v našem chápání a léčbě bolesti. Využitím možností dotyku, který je bezpečným a novým stimulem, k ovlivnění našeho vnímání a prožitku integrace, můžeme usnadnit práci s chápáním a prožíváním bolesti.

 

Další zajímavé informace, data ze studií a praktické zkušenosti můžete získat na našich kurzech RockTape.

 

 

Capobianco, Steven. Harnessing Somatic Interventions Coupled with ‘Curiosity’ for Longer Lasting Chronic Pain Relief. www.rocktape.com