Studie zkoumala účinky kinesiotapingu na rehabilitaci pacientů po rekonstrukci předního zkříženého vazu (ACL). ACL je klíčovou strukturou zajišťující stabilitu kolenního kloubu, a jeho poranění může vést k nestabilitě kolena a dalším sekundárním zraněním menisku a chrupavky. I přes pokroky v chirurgických technikách až třetina pacientů nedosáhne předchozí úrovně pohyblivosti, a mnoho mladých sportovců utrpí opětovné zranění. Výzkum se zaměřil na možnosti zlepšení svalové síly a motorické funkce po operaci ACL, aby se snížilo riziko sekundárních zranění.
Do studie bylo zahrnuto sedm randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) s 278 pacienty, kteří podstoupili ACL rekonstrukci. Skupiny s tejpem zahrnovaly 139 pacientů, kontrolní skupiny měly stejný počet. Výsledky byly smíšené: tejp výrazně zlepšil sílu hamstringů, snížil otoky kolena a bolest u některých pacientů, ale neměl jednotný vliv na sílu kvadricepsů a úhel flexe kolene. Výzkum ukázal, že tejpování může být užitečné pro redukci bolesti a otoků díky zvýšení krevního oběhu a lymfatické drenáži, což naznačuje jeho potenciál jako doplňkové terapie po ACL rekonstrukci.
Celkově výsledky naznačují, že kinesiotaping může být efektivním doplňkem při rehabilitaci po ACL. Nedá se říci, že bychom měli jasné informace o jeho enormním účinku, nicméně pokud je danému klientovi tejp příjemný, nebo může pomoci s bolestí, otokem a nebo návratem k pohybu, tak je možné jej využít v rámci komplexní terapie, jako vhodný doplněk.
CHEN, Peng, et al. Efficacy on knee function of Kinesio taping among individuals with anterior cruciate ligament reconstruction: A systematic review. Plos one, 2024, 19.2: e0299008.