Chronická nebo přetrvávající bolest dolní části zad může být neuvěřitelně frustrující. Ať už je to způsobeno zraněním, nadměrným zatěžováním nebo jednoduše výsledkem každodenního života, toto nepohodlí může mít významný vliv na naši schopnost pohybovat se „smysluplným“ způsobem. I když jsou k dispozici různé způsoby práce s bolestí spodních zad, jeden jedinečný přístup získává uznání za svoji účinnost – myofasciální baňkování. Čím však vyniká? Pojďme se ponořit hluboko do vědy za myofasciálním baňkováním jako neurosenzorickou intervencí a zkoumejme, jak může poskytnout úlevu vašim uboleným zádům.
Pochopení myofasciálního baňkování
Myofasciální baňkování je terapeutická technika, která zahrnuje umístění baněk na kůži a vytvoření podtlakového sání. Tento podtlak jemně nadzvedne pokožku a fascii a vytvoří mechanický a neurologický efekt. Zatímco se tradičně považovala především za manuální terapii, nedávné studie naznačují, že její výhody přesahují pouze mechanickou manipulaci.
Neurosenzorická intervence: Klíč k pochopení vlivu baňkování
Pojem „neurosenzorická intervence“ může znít složitě, ale je nezbytné pochopit nové informace o tom, jak funguje myofasciální bankování. Tento přístup se v podstatě zaměřuje na to, jak nervový systém našeho těla reaguje na vnější podněty jako je banková terapie, což vede k reakcím na nervové, cévní a imunitní úrovni. Pojďme prozkoumat neurosenzorické výhody myofasciálního baňování při bolestech křížů:
Modulace bolesti: Baňkování stimuluje smyslové nervy nacházející se v kůži a fascii a poskytuje zpětnou vazbu mozku. Tento senzorický vstup může pomoci modulovat vnímání bolesti. Když mozek dostane tento nový vstup, může jej upřednostnit před signály bolesti, čímž se účinně sníží vnímání bolesti v dolní části zad (1). Studie ukázaly, že baňkování může zvýšit objem krve a okysličení tkáně na postiženém místě. Hemorfiny odvozené od hemoglobinu zapojují signalizaci opioidních receptorů a vyvolávají lokální analgetický (bolest zmírňující) účinek baňkování (1).
Zlepšená propriocepce: Propriocepce je pocit našeho těla o tom, kde se nachází v prostoru. Čím lépe dokáže váš mozek identifikovat, kde se část těla pohybuje, tím lépe se bude pohybovat a cítit. Myofasciální bankování může zlepšit propriocepci poskytnutím nového smyslového vstupu. Když banky zvedají a manipulují s pokožkou, fasciemi a svalovými tkáněmi, náš mozek si více uvědomuje polohu a pohyb trupu. Tato zlepšená propriocepce může vést k lepší kontrole, koordinaci a vnímání bolesti dolní části zad.
Vylepšená mobilita: Omezené měkké tkáně (kůže, fascie, nervy, šlachy, vazy, pouzdro) omezují pohyblivost dolní části zad. Baňkování nejen zlepšuje dynamiku pojivové tkáně, ale podporuje také větší flexibilitu a pohyb. Stimulací mechanoreceptorů a proprioceptivních nervových zakončení může baňkování povzbudit mozek, aby umožnil širší rozsah pohybu a motorické kontroly v dolní části zad.
Snížené napětí měkkých tkání: Schopnost bankové terapie vytvořit prostor ve fascii může být obzvláště prospěšné pro ty, kteří zažívají svalové napětí. Když jsou měkké tkáně “stlačené” a omezené, může to vést k bolesti a omezené pohyblivosti. Myofasciální baňkování pomáhá zmírnit toto napětí tím, že povzbuzuje měkké tkáně (fascie, svaly), aby se uvolnily a vrátily se do jejich volnějšího stavu.
Vědecká podpora myofasciálního baňování
Nedávný výzkum poskytuje podstatné důkazy o účinnosti myofasciálního bankování jako neurosenzorické intervence.
Vnímání bolesti: Studie ukázaly, že baňkování může snížit intenzitu bolesti modulací vnímání bolesti prostřednictvím senzorického vstupu, jakož i optimalizovanou hemato-imunitní signalizací. (2) (6) (8).
Zlepšená propriocepce: Výzkumníci poukázali na to, že baňkování může zlepšit propriocepci, což vede k lepšímu vnímání polohy kloubů a kontrole motoriky (4-5)
Vylepšená mobilita: Výzkum naznačuje, že myofasciální baňkování vede ke zvýšenému rozsahu pohybu dolní části zad tím, že řeší svalové napětí a senzorickou zpětnou vazbu (4-5)
Myofasciální baňkování není jen manuální terapie dolní části zad; je to neurosenzorický zásah, který může poskytnout úlevu od bolesti a zlepšit pohyblivost. Pochopením toho, jak baňkování ovlivňuje náš nervový systém, můžeme využít jeho skutečný potenciál. Pokud máte co do činění s bolestí křížů a ztrátou mobility, zvažte přezkoumání myofasciálního baňkování jako alternativního a efektivního řešení podloženého vědeckými důkazy. Pamatujte si, že i když se myofasciální baňkování ukázalo jako slibné (1), je nezbytné poradit se se zdravotnickým pracovníkem, který má zkušenosti s touto technikou, abyste se ujistili, že je vhodná pro vaše specifické potřeby.
Reference:
-
Wang, Liaoyao & Cai, Ziling & Li, Xuanlin & Zhu, Aisong. (2023). Efficacy of cupping therapy on pain outcomes: an evidence-mapping study. Frontiers in Neurology.
-
Chen, B, Guo, Y, Chen, ZL, and Shang, XK. Cupping: the common wealth of world traditional medicine. World J Acupunct Moxibust. (2016) 26:1–13
-
Rozenfeld, E, and Kalichman, L. New is the well-forgotten old: the use of dry cupping in musculoskeletal medicine. J Bodyw Mov Ther. (2016) 20:173–8
-
Emerich, M, Braeunig, M, Clement, HW, Lüdtke, R, and Huber, R. Mode of action of cupping–local metabolism and pain thresholds in neck pain patients and healthy subjects. Complement Ther Med. (2014) 22:148–58.
-
Wood, S, Fryer, G, Tan, L, and Cleary, C. Dry cupping for musculoskeletal pain and range of motion: a systematic review and meta-analysis. J Bodyw Mov Ther. (2020) 24:503–18.
-
Cramer, H, Klose, P, Teut, M, Rotter, G, Ortiz, M, Anheyer, D, et al. Cupping for patients with chronic pain: a systematic review and meta-analysis. J Pain. (2020) 21:943–56.
-
Song C, Wang Q, Song N. Hemorphin-based analgesia: a mechanism of cupping technique? J Pain Res. (2023) 16:1751–4
-
Moura CC, Chaves É, Cardoso A, Nogueira DA, Corrêa HP, Chianca T. Cupping therapy and chronic back pain: systematic review and meta-analysis. Rev Lat Am Enfermagem. (2018) 26:e3094
-
Guo Y, Chen B, Wang DQ, Li MY, Lim CH, Guo Y, et al. Cupping regulates local immunomodulation to activate neural-endocrine-immune worknet. Complement Ther Clin Pract. (2017) 28:1–3
Další zajímavé informace, data ze studií a praktické zkušenosti můžete získat na našich kurzech RockPods.
Farber, Molly. Uncover the NEW Science Behind Myofascial Cupping: A Neurosensory Solution for Low Back Pain. www.rocktape.ca