Nedávná studie zkoumala, zda aplikace kineziologického tejpu může pomoci běžcům, kteří trpí medial tibial stress syndrome(MTSS), známým spíše jako bolest holeně/okostice, nebo take shin splints.
Studie zahrnovala 32 běžců, kteří aktuálně pociťovali bolest na vnitřní straně holeně, a rozdělila je do dvou skupin. Obě skupiny byly ošetřeny kineziologickým tejpem (KT), přičemž jedné skupině byl tejp aplikován s napětím 75 %, zatímco druhé skupině byl tejp aplikován bez napětí. Výběr napětí 75 % je zajímavý, protože je to mnohem vyšší napětí, než se obvykle doporučuje při aplikaci kineziologického tejpu. Autoři tímto způsobem ale replikovali metodologii studie z roku 2016 od Grieberta a spol. Studie Grieberta zjistila, že kineziologický tejp změnil zatížení chodidla u účastníků s MTSS, ale neměla vliv na zatížení asymptomatických kontrolních subjektů.
Všichni účastníci podstoupili počáteční hodnocení měřených proměnných a poté byli náhodně přiřazeni do jedné ze dvou skupin. Po 24 hodinách nošení tejpu byli všichni účastníci znovu testováni. Měřené proměnné zahrnovaly bolest pomocí škály VAS; posturální kontrolu při statickém stání na silové desce a měření středů tlaku; a tlak na chodidla, měřený při přecházení přes silovou desku. Tlak na chodidla byl měřen v 10 různých zónách chodidla.
Skupina s napětím 75 % dosáhla statisticky významného zlepšení v hodnocení bolesti i v posturální kontrole ve směru mediolaterálním. Při hodnocení chůze se jejich tlak na chodidla zlepšil v několika oblastech, zejména v oblastech prvního až třetího metatarzu, střední části chodidla a vnitřní paty, ve srovnání se skupinou bez napětí. Je trochu škoda, že autoři nezařadili také skupiny s napětím 25 % a 50 %, aby zjistili, zda by existoval rozdíl mezi různými úrovněmi napětí tejpu. Také je škoda, že neexistovala ještě kontrolní skupina bez tejpování.
Výsledky této studie naznačují, že u běžců s MTSS může kineziologický tejp snížit bolest, zlepšit posturální kontrolu a pomoci přerozdělit některé tlaky na chodidlo. Autoři vyslovili hypotézu, že zlepšení parametrů chůze může být způsobeno usnadněním svalové aktivity nebo případně zlepšením propriocepce díky senzorické stimulaci tejpu. Také správně upozorňují, že přestože aplikace kinezilogického tejpu může přinést krátkodobou úlevu a funkční zlepšení, je třeba ji doplnit komplexními rehabilitačními programy. Kromě toho, že se jedná o relativně malou studii, je další omezení výzkumu v tom, že měření byla prováděna při chůzi a ne při běhu, zatímco většina lidí má typicky více příznaků při vyšší zátěži, jako je běh. Další výzkum by se měl zaměřit na účinky tejpování při vyšších silách spojených s běháním a pokusit se určit nejefektivnější úroveň napětí pro aplikaci tejpů.
Další zajímavé informace, data ze studií a praktické zkušenosti můžete získat na našich prezenčních kurzech tejpováni RockTape nebo online kurzech Basic a Advanced.
Saki, F., Shayesteh, A., Ramezani, F. (2024). Short-term Effects of Kinesio Taping Application on Outcomes of Athletes With Shin Splints. Physical Treatments 14(1):43-52.
Griebert, M.C., Needle, A.R., McConnell, J., & Kaminski, T.W., (2016). Lower leg kinesio tape reduces rate of loading in participants with medial tibial stress syndrome. Physical Therapy in Sport doi.org/10.1016/j.ptsp.2014.01.001