ROM kotníku - je lepší flossovat kotník, nebo lýtko?

Jak zvýšit pohyblivost v kotníku?

V nové studii porovnávali změnu rozsahu pohybu v kotníku v závislosti na použití flossu a bez flossu.

 

Celkem se zúčastnilo 18 rekreačně sportujících žen:

  • pohyby bez flossu,

  • pohyby s flossem kolem kotníku,

  • pohyby s flossem kolem lýtka.

 

Měřil se ROM kotníku do dorzální flexe a práh tlakové bolesti a agility test před a 5, 30 a 60 min po každé ze tří intervencí v náhodném pořadí.

 

Jaké byly výsledky?

Práh tlakové bolesti se významně nezměnil. Naproti tomu ROM do dorziflexe se zlepšil jak u flosování kotníku, tak lýtka s tím, že flossování v oblasti kotníku mělo lepší výsledky. To platilo také u agility testu.

Jak flossování v oblasti kotníku, tak rozhýbávání kotníku bez flossu zvyšují jeho ROM. Použití flossu vykazovalo lepší dlouhodobější (1 hod po aplikaci) výsledky u agility testu. Pokud tedy zvažujeme využití flossu na oblast kotníku pro zvyšování jeho rozsahu pohybu, určitě je to jedna z možností.

 

My v RockTape navíc zvažujeme různé tlaky a směrovou preferenci, nebo tzv. “čeření” pro ještě lepší výsledky. Rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti na našich kurzech RockFloss.

 

HUANG, Yi-Syuan, et al. Comparing the effectiveness of tissue flossing applied to ankle joint versus calf muscle on exercise performance in female adults: An observational, randomized crossover trial. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 2023, 36: 171-177.