Pochopení stohování léčby: “holistický” přístup

Kurz IASTM

V dynamické sféře manuální a pohybové terapie se objevil koncept „skládání léčby“, který je game changer. Inteligentním kombinováním různých modalit manuální terapie nejen komplexněji řešíme muskuloskeletální potíže, ale pronikáme i do fascinující oblasti neurovědy, která ovlivňuje vnímání mozku a reakci na hrozby.

 

Nemoci pohybového ústrojí často vyžadují mnohostranný přístup. Stohování léčby zahrnuje strategickou integraci různých nástrojů manuální terapie, jako je mobilizace měkkých tkání pomocí nástroje(IASTM), myofasciální baňkování, terapie kompresním flossem, kineziologický tejpy a podobně.

 

Nejde pouze o mechanické učinky terapie

Tyto nástroje přesahují obyčejné mechanické zásahy. Stávají se kanály pro smyslovou stimulaci a ovlivňují chování mozku v reakci na vnímané hrozby.

 

Hlavní výhody stohování léčby:

Komplexní přístup: Každá modalita přispívá jedinečným způsobem a řeší různé aspekty muskuloskeletální problematiky. IASTM se zaměřuje na práci s adhézí (denzifikace), baňkování pracuje se skluzem pojivové tkáně, terapie flossem zlepšuje pohyblivost kloubů/měkkých tkání a kineziologické tejpování zlepšuje vnímaní tkání a komunikaci s nervovým systémem.

Integrace neurovědy: Pochopení neurovědy za těmito nástroji je transformuje z mechanických pomůcek na "komunikační" nástroje. Mozek hraje klíčovou roli při vnímání bolesti a kontrole motoriky. Stohování léčby nabízí komplexní přístup k ovlivnění reakce mozku, podporuje neuroplasticitu a adaptaci. Model „rozhovor s mozkem“ slouží jako hlavní princip, který zdůrazňuje, že zavedení nových informací bez pocitu hrozby do mozku zlepšuje rozhodování související s vnímáním bolesti a kvalitou pohybu.

Zlepšené výsledky pacienta: Využitím kombinace modalit mohou terapeuti přizpůsobit léčbu individuálním potřebám pacienta, což vede k rychlejšímu zotavení. Příkladem by byly chronické případy bolesti dolní části zad, kde se stohování léčby může být výhodné. Kromě tradiční praktické terapie skládání různých nástrojů (IASTM, baňky, flossy, tejpy atd.) využívá terapeutických očekávání, využívá placebo efektu a upoutává pozornost mozku prostřednictvím nového stimulu těchto intervencí.

 

Nová senzorická stimulace: Tyto způsoby působí jako smyslové stimuly, ovlivňují vnímání hrozby v mozku a podporují adaptivní reakce. Toto je důležité při scénářích chronické bolesti.

 

Úloha vzdělávání: Neustálé vzdělávání se ukazuje jako nezbytné. Držet krok s nejnovější literaturou zajišťuje, že lékaři a fyzioterapeuti zůstanou v popředí správného využívání nástrojů v rámci modelu stohování léčby.

 

Stohovací přístup:

Stohování v terapii

 

Další zajímavé informace, data ze studií a praktické zkušenosti můžete získat na našich kurzech RockTape.

 

 

Farber, Molly. Maximizing Treatment Outcomes: The Art and Science of Treatment Stacking in Manual and Movement Therapy. www.rocktape.ca