V novém workshopu se budeme bavit o diagnostice jizev, jejich významu ve fyziotrerapii a možnostem terapie v rámci komplexního přístupu k pacientovi. Pokud dojde k poškození tkáně, lidské tělo využívá v rámci hojení právě jizev. S jizvami se setkáváme velmi často, jak u pooperačních pacientů (například po TEP, nebo císařském řezu), tak u traumatických pacientů (například s popáleninami). Jizvy si rozdělíme do několika kategorií podle jejich tvaru, hloubky a způsobu vzniku.
V návaznosti na aktuální výzkumy se v teoretické části kurzu zaměříme na mechanismus hojení tkání, proces hojení tkání a mechanické a elastické vlastnosti tkání. Na tyto informace navážeme praktickými ukázkami vyšetření jizvy, do kterého zahrneme jak manuální, tak přístrojové vyšetření (například MSK ultrazvuk). Dále se budeme bavit o timingu péče o jizvu (co si ve které fázi můžeme dovolit) a ukážeme si několik způsobů terapie jizvy, a to jak manuálně, tak s využitím množství pomůcek.
Zaměříme se také na psychosomatiku a senzorické mechanismy v rámci CNS a PNS.
Dále se pokusíme otevřít diskuzi na téma terapie jizev a přenosu tkáňového napětí jizev v rámci fasciálních řetězců: Může jizva měnit pohybový vzory? Můžeme mechanicky “rozmasírovat”, nebo “odlepit” povrchovou jizvu od nižších tkáňových vrstev? Může například jizva v oblasti krku působit mechanický tah/bolest v oblasti kolene? Jak zahrnovat jizvy do fasciálních řetězců a proč?