Tejpování bolestí zad (bederní páteře) v těhotenství

Tejpování beder v těhotenství

Bolesti beder jsou častým problémem, který trápí mnoho těhotných žen. Bolest má velký dopad na každodenní život a spánek těhotných žen a výrazně snižuje jejich kvalitu života. Navíc se zvyšuje riziko poporodní úzkosti a deprese.

Nedávná studie přináší naději, že kineziologické tejpování může být účinnou a bezpečnou metodou, jak tuto bolest zmírnit. V tomto článku se podíváme na výsledky této studie a na to, jak tejpování může přispět k lepšímu zdravotnímu stavu těhotných žen.

 

"Kdo" za to může?

Bolest dolní části zad je běžným problémem během těhotenství, často považovaným za přirozený proces. Při těhotenství se díky růstu plodu posouvá těžiště těla a postupně se mění i pohybové stereotipy. Je důležité však zmínit, že příčina bolesti beder spojená s těhotenstvím (PLBP) je multifaktoriální, nicméně mezi hlavní možné faktory patří hormony, biomechanika, posttraumatické nebo degenerativní choroby, přítomnost bolesti zad již před těhotenstvím a psychosociální faktory. 

 

Prevalence bolesti zad v těhotenství

Prevalence bolesti zad během těhotenství se podle studií pohybuje mezi 20 a 90 %, přičemž většina studií uvádí prevalenci vyšší než 50 %. Obvykle se vyskytuje mezi pátým a sedmým měsícem těhotenství, ale může začít již mezi osmým a dvanáctým týdnem. Ženy, které měly problémy se zády již před těhotenstvím, mají vyšší riziko bolesti zad v raných fázích těhotenství. S rostoucím počtem těhotenských týdnů se incidence bolesti zad zvyšuje a dosahuje vrcholu přibližně v 36. týdnu těhotenství.

 

Dlouhodobé následky

Ženy, které během těhotenství trpí silnou bolestí beder, mají vysoké riziko, že se u nich v případě dalšího těhotenství a později v životě znovu objeví bolest beder. Proto je dobré problém bolesti zad během těhotenství nezanedbávat a poskytnout včasnou intervenci a poradenství.

tejpování v těhotenství

 

Léčba a tejpování

V současnosti se k léčbě bolesti zad během těhotenství nejčastěji používají mnohá cvičení v rámci fyzioterapie, což je způsobeno i obavami, že jiné možnosti léčby by mohly mít škodlivé účinky na vývoj plodu. Tejpování je neinvazivní terapeutická technika, kdy se tejp aplikuje na kůži pacientů s malým napětím a při pohybu se dokáže roztáhnout a následně zase stáhnout, díky čemuž je tejpování možné využít při různých muskuloskeletálních problémech, jako jsou různá zranění, bolest, dysfunkce a další stavy beze omezení pohyblivosti kloubů.

 

Co na to studie?

­­­Výsledky ukazují, že ve srovnání s kontrolní skupinou může tejpování významně zlepšit bolest dolní části zad a dysfunkci bederní páteře. Skóre VAS (vizuální analogová škála bolesti) a RMDQ (Roland Morris Disability Questionnaire) vykazují statisticky významné rozdíly. Subskupinová metaanalýza dále ukázala, že tejpování je efektivní zejména v prvním týdnu intervence. Po více než týdnu používání tejpů pro intramuskulární efekt sice došlo k výraznému zlepšení bolesti, ale skóre RMDQ již nevykazovalo statisticky významný rozdíl. Tejp se také ukázal jako účinný v druhém a třetím trimestru těhotenství, kde došlo ke statisticky významnému zlepšení bolesti zad ve srovnání s kontrolní skupinou.

To naznačuje, že kineziologické tejpování má pozitivní vliv na zlepšení bolesti zad a dysfunkce bederní páteře během těhotenství a může být považován za užitečnou terapeutickou alternativu k jiným metodám. Navíc můžeme tejpy využívat i v kombinaci s doporučovanými cvičeními.  Tejpování, ať už samostatně nebo v kombinaci s jinými obecnými terapiemi, vedlo k větší úlevě od bolesti a zlepšení disability u pacientek s bolestí beder spojených s těhotenstvím ve srovnání s obecnými terapiemi bez použití tejpování.

 

Potřeba dalšího výzkumu

V posledních letech se tejpování stává stále více populární v klinické praxi, a to i díky studiím, které potvrzují jeho účinnost. Představuje bezpečnou a bezlékovou alternativu pro léčbu bolesti zad během těhotenství (krátkodobá úleva od bolesti). Je jednoduchý, pohodlný, neinvazivní a bezbolestný, což minimalizuje riziko pro plod. I když mechanismus účinku tejpu není zcela jasný, jeho pozitivní efekt na bolesti zad během těhotenství je klinicky prokázán. Na základě výsledků tohoto systematického přehledu je zřejmé, že je zapotřebí dalších studií zaměřených na hodnocení střednědobých a dlouhodobých účinků tejpování, zejména na bolesti zad během těhotenství. Je také důležité zkoumat optimální délku používání tejpů, neboť zatím neexistuje konsensus o ideální dávce této intervence.

 

Závěrem

Bolest zad během těhotenství je vážný problém, který vyžaduje pozornost a účinné intervence. Fyzioterapie a inovativní metody jako je tejpování mohou nabídnout úlevu, ale je třeba pokračovat ve výzkumu pro nalezení ideálních způsoby léčby pro zlepšení kvality života těhotných žen. Studie tedy nezjistila převratná zjištění, jako u ostatních potíží lze tejpování využít pro krátkodobou úlevu od bolesti a je možné a bezpečné jej zahrnout do intervencí. Pokud trpíte bolestmi zad během těhotenství, zvažte konzultaci s odborníkem. Tejpování může být jedna z možností, jak krátkodobě ulevit od bolesti bez závažnějších problémů. Určitě se nejedná o "magic pill", nicméně pokud je tejpování bezpečné a může ulevit od bolesti, může být jednou z možností v rámci komplexního přístupu léčby.

 

Zdroj:

XUE, Xiali, et al. Effect of kinesio taping on low back pain during pregnancy: a systematic review and meta-analysis. BMC Pregnancy and Childbirth, 2021, 21: 1-11.