Aktuální výzkumy stále více podporují využívání doplňkových metod pro zvládání menstruační bolesti. Jednou z těchto metod je kineziologické tejpování. Cílem studie Kiseljak a kol. bylo zjistit, zda má tejpování terapeutický účinek na menstruační bolesti, nebo zda se jedná pouze o placebo efekt.
Studie využila crossover design s 30 účastnicemi, které byly rozděleny do skupin s tejpem a placebo tejpem. Každá fáze studie trvala jeden menstruační cyklus. Průměrný věk účastnic byl 23,5 let (s rozpětím od 18 do 39 let). K hodnocení vědci použili Vizuální analogovou škálu (VAS), Brief Pain Inventory Scale a některé subškály SF-36.
Výsledky ukázaly, že během fáze s tejpem byla intenzita všech typů bolesti (průměrná menštruační bolest, nejhorší zaznamenaná menštruační bolest, nejmírnější menštruační bolest a aktuální menštruační bolest) výrazně nižší. Kineziologický tejp se tedy ukázal jako účinný prostředek pro zmírnění menstruační bolesti a jejích následků a byl statisticky významně účinnější než placebo. Pořadí, ve kterém byly jednotlivé intervence aplikovány, nehrálo žádnou roli, což dále potvrzuje terapeutický účinek tejpování.
Tejpování se tedy jeví jako slibná metoda pro ženy, které hledají úlevu od menstruační bolesti.
Další zajímavé informace, data ze studií a praktické zkušenosti můžete získat na našich prezenčních kurzech tejpováni RockTape nebo online kurzech Basic a Advanced.
KISELJAK, Dalibor; DRAGOJEVIĆ, Daria; PETRAK, Olivera. Effects of Kinesio Taping method on menstrual pain: A randomized, single-blind, placebo-controlled crossover study. Health Care for Women International, 2023, 1-23.